Pewne zagadnienia w budownictwie od zawsze były mylone i nie zmieniło się to do tej pory. Bardzo dobrym przykładem mogą okazać się dwa pojęcia dotyczące rozbierania oraz wyburzania różnego rodzaju obiektów, które są dość często nie tyle mylone co zamieniane. I choć w teorii nie ma to większego znaczenia, ponieważ w obu tych przypadkach budynek o którym tutaj mowa zniknie z pola naszego widzenia to w praktyce są to dwie różne kwestie. Sytuacja wygląda podobnie gdy udajemy się do urzędu i chcemy załatwić wykonanie takiej czynności, wówczas procedury są identyczne i niczym się od siebie nie różnią. Jednak z kolei gdy mamy konkretne plany co od niszczenia obiektu warto rozróżnić te dwa słowa gdyż zatrudniając ekipę możemy się nie mile zaskoczyć kiedy zastaniemy nie taki efekt jaki chcieliśmy docelowo uzyskać.
Rozbiórka a wyburzanie budynku…
A więc jaka jest różnica pomiędzy rozbiórką a wyburzaniem budynku? Dokładniej mówiąc w tym pierwszym przypadku mamy do czynienia z powolny, wręcz mozolnym demontażu każdego materiału z osobna. Oczywiście jest to sposób znany i praktykowany od lat, nie oznacza to że jest głupi, a wręcz przeciwnie niesie za sobą wiele korzyści. Ponieważ dokonując rozbiórki jesteśmy w stanie zdobyć materiały i wykorzystać je w przyszłości do kolejnej budowy tym bardziej że ceny materiałów ciągle rosną, reasumując jest to dobry sposób na zaoszczędzenie pokaźnej sumy pieniędzy. Zaś mając na myśli wyburzanie, tutaj nie ma większej filozofii. Po dokonaniu niezbędnych formalności i zatrudnieniu ekipy wskazany przez nas obiekt, którego rzecz jasna jesteśmy właścicielem zostanie bezwzględnie zrównany z powierzchni ziemi. Wtedy nie mamy co liczyć na zaoszczędzenie na materiałach, ponieważ wszystkie będą w opłakanym stanie i z pewnością nic nie zdołamy wybrać z gruzowiska. Jedynym atutem takiego działania jest szybkość, jest to o wiele szybsze działania niż w przypadku rozbiórki, która może trwać wiele tygodni.
O czym musisz pamiętać?
Mówiąc w skrócie o tym, jaka jest różnica pomiędzy rozbiórką a wyburzaniem budynku może to wyglądać tak oczywiście. Jednak zagłębiając się w kwestie prawne, będzie nieco więcej problemów oraz warunków z jakimi przyjdzie się nam zmierzyć. Sam fakt zgłoszenia rozbiórki bądź wyburzenia budynku zmusi nas do dostarczenia niezbędnej dokumentacji do urzędu, powinna zaleźć się na nich zgoda właściciela na przeprowadzenie takiego działania. Co ciekawe, nie zawsze jest wymagane pozwolenie z wyższej instancji w sytuacji gdy budynek ma nie więcej niż 8 metrów wysokości. Tak samo jest w przypadku gdy na jego budowę nie było wymagane zezwolenie. Oczywiście są to tylko przykładowe kwestie prawe, o których dowiemy się więcej stawiając się osobiście w urzędzie. Wówczas możemy liczyć na wszelką pomoc z tym związaną. Pamiętać jednak należy, że niezależnie od planów warto rozróżniać wyżej wymienione nazewnictwa oznaczające zupełnie inny rodzaj destrukcji obiektu. Jeżeli interesują cię profesjonalne rozbiórki sprawdź naszą ofertę tutaj: https://bojantransport.pl/rozbiorki-wyburzenia-warszawa/