Koparka – zakup czy wynajem?

Koparka – zakup czy wynajem?

W branży budowlanej pytanie kupić czy wynająć jest bardzo często zadawane, zarówno wśród dużych firm jak i tych mniejszych, a nawet u osób prywatnych. Zdarza się czasami że nawet giganci nie mają wystarczająco dużo sprzętu na wykonanie danego zlecenia, i muszą ratować się wypożyczalnią i o ile wśród osób prywatnych i małych firm odpowiedź jest prosta tak u gigantów to już skomplikowane. Otóż osoby prywatne najczęściej nawet nie biorą pod uwagę zakupu maszyn i albo je wynajmują wykonując pracę samodzielnie, albo zlecają wykonanie zadania właśnie firmie budowlanej.

Wynajem czy zakup, która forma jest wygodniejsza?

W sytuacji małych i średnich firm zdecydowana większość sprzętu jest wypożyczana, dlatego że takie korporacje nie mogą sobie pozwolić na zakup stosunkowo drugiej maszyny typu koparka, zbyt długo by się ona po prostu zwracała. Chyba że używaną ale zakup koparek spychaczy i urządzeń tego typu z drugiej ręki zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem, dlatego że nieważne kto się nimi zajmuje one zawsze wykonują ciężką pracę a więc muszą być sprawdzone, i to bardzo dobrze dlatego osoba decydująca się na taki ruch powinna dobrze sprawdzić człowieka/firmę od której odkupuje sprzęt, i sprawdzić jego stan najlepiej z pomocą mechaników.

W przypadku wynajmu Firma nie musi się martwić kosztami Eksploatacji typu przeglądy serwisowanie itd. w dodatku w przypadku popsucia się urządzenia nie muszą tracić czasu i pieniędzy na naprawy gdyż to firma wypożyczająca dostarcza nowy sprzęt i zabiera stary do naprawy, dodatkowym atutem jeśli firma decyduje się na wynajem maszyn budowlanych jest fakt, że przy każdym wypożyczeniu mogą wybrać inny sprzęt a więc maksymalnie dostosować się do wykonywanego zlecenia. Duże firmy natomiast z reguły kupują sprzęt. Przynajmniej takie firmy które na to stać, z wyjątkiem maszyn które są używane wyjątkowo rzadko, wtedy im równierz zakup się nie opłaca.

Elastyczność i niska cena wynajmu

A więc wynajem maszyn budowlanych może być użyteczny dla firmy każdej wielkości niezależnie od budżetu, dlatego że wynajem taki nie jest wcale drogi i nie wiąże się z większymi kosztami, oprócz oczywiście sytuacji w której przykładowo koparka ulegnie zepsuciu z winy pracowników którzy ją wypożyczyli. W takiej sytuacji naprawa a raczej jej koszty spadają na firmę wynajmującą, zatem gdy już szefostwo zdecyduje się wypożyczyć maszynę pracownicy powinni korzystać z niej rozsądnie, i mieć z tyłu głowy fakt że nie jest to ich własność i w razie gdy spowodują oni jakieś uszkodzenia będą musieli się liczyć z niemałymi zapewne kosztami. Ale nie znaczy to że wypożyczenia trzeba się bać, bowiem gdy urządzenie ulegnie uszkodzeniu samo z siebie bądź zepsuje się np. jakaś część silnika, firma nie poniesie za to żadnej odpowiedzialności a po prostu dostanie zastępczy sprzęt.

Minusem wynajmowania maszyn jest ich dostępność, chodzi o to że w przypadku gdy pracownicy potrzebują maszyny na teraz bo np. zepsuli tą z której korzystali, to nie ma pewności że w najbliższej wypożyczalni sprzęt konieczny do kontynuowania prac będzie dostępny, w takiej sytuacji zdarza się że maszynę trzeba sprowadzać z daleka co wiąże się nie tylko z dłuższym czasem oczekiwania ale i wyższymi kosztami bo wypożyczalnia na pewno doliczy kwotę za transport. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą w tym miejscu: https://bojantransport.pl/wynajem-maszyn-budowlanych/