Sucha zabudowa – co to jest?

Sucha zabudowa – co to jest?

W dzisiejszych czasach bardzo dużo ludzi decyduje się na wybudowanie swojego własnego domu jednorodzinnego. Robią to zarówno dlatego, że chcieliby mieć swój własny kąt  no i oczywiście święty spokój bez  wścibskich sąsiadów. Wiadomo, że każdy będzie używał innego materiału do budowy. To zależy od tego, ile ktoś jest w stanie zapłacić za materiały. W obecnych czasach ich ceny znacznie wzrosły, dlatego też warto zaopatrzyć się w nie znacznie wcześniej. Bardzo popularne jest także używanie suchej zabudowy. Jednak nie każdy wie czym ona jest. Dlatego też w niniejszym artykule zostanie opisane zagadnienie: Sucha zabudowa – co to jest?

Czym jest sucha zabudowa?

Otóż jest to nic innego jak dość nowoczesna i lekka technologia budowlana, która wykorzystywana jest przede wszystkim głównie do wykańczania wnętrz. Jest to także metoda wykończenia wnętrz, które w ogóle nie wymagają użycia tzw. wody zarobowej. A wiadomo, że jest ona dość niezbędna w różnych procesach wiązania tradycyjnych materiałów budowlanych, np. betonu, tynku gipsowego lub cementowo-wapiennego, szlichty itp. Jak to się więc wszystko odbywa? Jak wyglądają zatem prace wewnątrz budynku? Otóż to nic trudnego. W tym przypadku wszystkie materiały, które są nam potrzebne, mocowane są w sposób mechaniczny lub za pomocą kleju. Wszystko to służy przede wszystkim do zasłaniania różnych elementów konstrukcyjnych budynku. Jednak nie tylko.

Dzięki nim można także budować między innymi  ścianki działowe, przepierzenia czy też sufity podwieszane. Jednak kiedyś do materiałów należących do suchej zabudowy można było zaliczyć deski, płyty drewnopochodne, np. pilśniowe, paździerzowe, wiórowe i oczywiście sklejki. W obecnych czasach  zastępuję je płyty gipsowo-kartonowe i gipsowo- włóknowe, ale także wyroby z tworzyw sztucznych np. panele z PVC, wyroby z wełny mineralnej, styropianu, gipsu, szkła itp. Bardzo popularnym materiałem są płyty magnezytowe. Są one naprawdę warte uwagi, gdyż są one bardzo odporne na różnego rodzaju uszkodzenia pochodzenia mechanicznego, które są bardzo twarde. Dodatkowo są one ognioodporne, a to przecież jest bardzo ważne na budowie. Jednak nie tylko takie płyty są dostępne na rynku. Ich wybór jest dość spory więc jest w czym wybierać. Mają one różne przeznaczenie. Można zaliczyć do nich między innymi płyty izolujące akustycznie, wilgociowo, specjalne płyty sufitowe, i wiele, wiele innych.

Czy warto stosować suchą zabudowę?

Dużo osób zastanawia się czy warto ją stosować. Oczywiście, że tak. Wszystko dlatego, że jest to jedna z najprostszych metod wykończenia wnętrz. Dodatkowo zaletą takiej zabudowy jest przede wszystkim łatwość i szybkość wykonania. Czas jest krótszy, ale nie wpłynęło to negatywnie na estetykę, a to bardzo ważne. Technologia idzie do przodu więc wykorzystywanie szybkich technologii budowlanych daje naprawdę wiele możliwości.

Zatem jeśli ktoś chce i zależy mu na szybkim remoncie to zdecydowanie warto skorzystać z suchej zabudowy. Jest nie tylko szybsza, ale także pozostawia większy porządek w pomieszczeniu.