Rola koparko-ładowarek w budownictwie

Rola koparko-ładowarek w budownictwie

Wielokrotnie przechodząc koło placu budowy przyglądamy się z podziwem olbrzymim dźwigom a także innym maszynom, które potocznie nazywamy koparkami. Ich miniaturowe wersje służą od pokoleń dzieciom do zabaw w piaskownicy. Jesteśmy więc z nimi zaznajomieni od najmłodszych lat… czy jednak wiemy naprawdę, czym są te urządzenia? Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że dzielimy je na koparki właśnie, ładowarki, spycharki oraz maszyny o szerszym zastosowaniu, czyli koparko-ładowarki. Posiadają one koła lub poruszają się na gąsienicach, w zależności od naszych potrzeb i rodzaju podłoża, na którym pracują. Ich dodatkowe wyposażenie czyni je użytecznymi przy każdym rodzaju robót na placu budowy.

Nie da się ukryć, że rola koparko-ładowarek w budownictwie jest nie do przecenienia.

W przeciwieństwie do klasycznej koparki, która posiada jeden tylko wysięgnik, maszyna ta posiada aż dwa. Na końcu każdego z nich znajduje się tzw. łyżka, z czego jedna jest znacznie większa od drugiej. Te maszyny występują zazwyczaj w wersji kołowej, dzięki czemu są bardziej mobilne i znajdują uniwersalne zastosowanie przy wszelkiego rodzaju pracach budowlanych, np. przy kładzeniu dróg, chodników, wykopywaniu fundamentów czy przy przeładunku wszelkich surowców. Można nimi ładować na ciężarówki piasek, ziemię, kamienie, żwir, a także inne materiały sypkie. Koparko-ładowarki sprawdzają się również niezawodnie do podnoszenia i przenoszenia z miejsca na miejsca różnych masywnych i dużych elementów konstrukcyjnych czy też części maszyn wykorzystywanych na placu budowy. Wielka łyżka zamocowana na jednym z wysięgników może zostać wyposażona w dodatkowe łańcuchy, dzięki którym podniesie największy nawet ciężar i przetransportuje go w bezpieczny sposób na miejsce docelowe. Jako że same maszyny są masywne, także ich udźwig jest bardzo duży i dlatego świetnie sprawdzają się przy wszelkich, najcięższych nawet pracach budowlanych.

Koparko-ładowarki są niezbędne także podczas wszelkich robót budowlanych.

Jednakże ze względu na masywność urządzeń niezbędne jest odpowiednie przygotowanie stabilnego i twardego podłoża, które winno być usypane z kilku warstw mocnego kruszywa, należycie ubitego. Maszyny budowlane będą mogły swobodnie się po nim poruszać i transportować z miejsca na miejsce różne surowce a także niezbędne urządzenia.

Zastosowanie koparko-ładowarek jest bardzo szerokie, gdyż dzięki uniwersalnej konstrukcji można zaadaptować je do różnych prac budowlanych.

Do jednego z wysięgników podłączać można różne rodzaje dodatkowego osprzętu, np. młot wyburzeniowy, lemiesz, zamiatarkę czy nawet pług przy niesprzyjających warunkach pogodowych w zimie. Sterowanie tego typu maszynami jest wbrew pozorom nieskomplikowane i intuicyjne, a samo urządzenie potrafi poruszać się ze sporą prędkością i jego obsługa nie stanowi problemu nawet w najcięższych warunkach na placu budowy. Kabiny operatora są wyposażone w obrotowy fotel, aby kierowca po zakończonym wykopywaniu surowców mógł nie przerywając swej pracy przystąpić do załadunku. Koparko-ładowarki obsługuje się przy pomocy intuicyjnego joysticka oraz szereg dźwigiem do podnoszenia łyżki oraz kierowania pojazdem.

Sprawdź ofertę naszego najmu maszyn budowlanych: https://bojantransport.pl/wynajem-maszyn-budowlanych/