Jak przebiegają wyburzenia obiektów budowlanych?

Jak przebiegają wyburzenia obiektów budowlanych?

Wyburzenia obiektów budowlanych to specyficzny dział robót budowlanych. Prace te nie są łatwe, zatem powinny być wykonywane przez doświadczonych fachowców z wieloletnim doświadczeniem w branży budowlanej. Jak przebiega wyburzanie budynków?

Demontaż, rozbiórka czy wyburzenie?

Od wielu lat panuje przekonanie, że znacznie łatwiej jest wyburzyć, niż wybudować. Jednak w przypadku wielu obiektów ich rozbiórka jest tak samo skomplikowana, jak ich budowanie.

Wyburzeń obiektów budowlanych można dokonać na kilka sposobów. Demontaż, rozbiórka oraz wyburzenie to czynności w efekcie których dochodzi do likwidacji obiektu budowlanego.

Demontaż ma miejsce wówczas, gdy jest demontowane coś, co zostało wcześniej zmontowane np. pomosty czy konstrukcje stalowe. Rozbiórka dotyczy wcześniej zbudowanych domów, najczęściej z drewna, a czasem także murowanych. Z kolei wyburzenia warszawa obejmują likwidację budynków zbudowanych z betonu lub żelbetu. Najczęściej niszczy się je poprzez kruszenie, rozcinanie, obalanie oraz wysadzanie w powietrze.

Na czym polegają prace rozbiórkowe obiektu?

Prace rozbiórkowe oraz wyburzeniowe obiektu budowlanego polegają na jego likwidacji w całości lub tylko częściowo. Czynności te muszą być zawsze wykonane zgodnie z obowiązującym naszym kraju prawem budowlanym. Zazwyczaj oprócz dopełnienia wszelkich formalności, konieczne jest posiadanie planu prac rozbiórkowych.

Proces rozbiórki składa się z kilku etapów. Na początek konieczne jest zawsze przygotowanie planu prac. Dzięki temu można w dalszym etapie prac uniknąć niebezpiecznych wypadków. Prace rozbiórkowe należy zawsze rozpocząć od rzetelnego zabezpieczenia terenu oraz ścian sąsiadujących budynków. Trzeba również wyznaczyć miejsce, w którym to będzie można składować gruz oraz pozostałe odpady.

Roboty rozbiórkowe zazwyczaj rozpoczyna się od odłączenia od budynku instalacji oraz mediów. W dalszej kolejności fachowcy zajmują się zdejmowaniem zadaszenia, elementów blacharskich oraz połaci dachowych.

Podczas wykonywanych prac bardzo często konieczne jest użycie wielu ciężkich maszyn. Pośród wielu z nich można wymienić: dźwigi, spychacze, koparki oraz kule wyburzeniowe. Wykonywanie prac wyburzeniowych ułatwiają także w dużym stopniu młoty pneumatyczne oraz nożyce hydrauliczne. Duże, piętrowe domy bardzo często są wyburzane techniką podkopywania poprzez hydrauliczną koparkę.

Metody rozbiórki budynku

Każdy obiekt przeznaczony do rozbiórki może być zdemontowany na dwa sposoby. Pierwszy z nich polega na ręcznej rozbiórce, która to jest bardzo czasochłonna. Niemniej metoda ta umożliwia ponowne wykorzystanie większości zdemontowanych materiałów budowlanych. Mogą one być poddane recyklingowi lub sprzedane. Metoda ta jest zaleca tylko w przypadku rozbiórki domów drewnianych.

Drugim sposobem, który trwa znacznie krócej oraz przynosi znakomite rezultaty, jest rozbiórka obiektu z zastosowaniem specjalistycznych urządzeń. Cena tego typu usług jest zależna od typu konstrukcji, jej wysokości oraz grubości elewacji. Niestety nie pozwala ona na odzyskanie materiałów budowlanych, a po zakończeniu prac muszą one zostać wywiezione na wysypisko śmieci.

Podczas wyburzeń obiektów o znacznych rozmiarach warto zawsze skorzystać z usług doświadczonej firmy budowlanej, która w błyskawicznym tempie przygotuje teren pod nową inwestycję.