Ile kosztuje wynajęcie maszyny budowlanej?

Ile kosztuje wynajęcie maszyny budowlanej?

O kosztach wynajmu urządzeń i maszyn budowlanych myślimy najczęściej podczas budowy domu czy remontu. O ile wiertarka, urządzenia do cięcia paneli, pędzle, piła spalinowa i inne potrzebne narzędzia codziennego użytku warto kupić i mieć na co dzień, to betoniarka, rusztowania a tym bardziej profesjonalne maszyny budowlane jak walec, koparka czy agregat prądotwórczy to bardzo drogi sprzęt, który używa się tylko podczas budowy.

Cennik ciężkiego sprzętu budowlanego i innych przydatnych na budowie sprzętów

Budowa domu zaczyna się od kopania fundamentów i utwardzenia terenu. Potrzebne do tego będą koparka czy walec. Wynajem maszyn budowlanych warszawa tego typu to około 500 złotych na dobę. Cena nie uwzględnia operatora maszyny i paliwa, które jest potrzebne do jego pracy. Oczywiście firmy wypożyczające maszyny budowlane najczęściej dodają do nich operatora, jednak jego wynagrodzenie to już nasza sprawa, a wysokość zależy głównie od długości współpracy – czy jest to jednorazowe zadanie na kilka godzin, czy współpraca na kilka dni czy tygodni.
O ile wynajem maszyn budowlanych ciężkich jest stosunkowo drogi, to na szczęście koparka czy walec wykonają zadanie w krótkim czasie. Na dłuższy czas, często na całą budowę będzie trzeba wynająć inne sprzęty. Na każdej budowie potrzebne będą rusztowania. Jeśli wynajmujemy profesjonalną, dużą firmę, to raczej zadbają o to i posiadają swój sprzęt. Jednak w Polsce wiele osób buduje się mniejszym kosztem, zatrudniając tańszych pracowników. Wyposażenie kompletu rusztowań o wysokości 4 metrów trzeba zapłacić od 30 do 50 złotych za dobę.
Konieczne również będzie wypożyczenie betoniarki, która nie jest najdroższym urządzeniem. Doba wypożyczenia betoniarki to około 35-50 złotych. W przypadku wypożyczenia betoniarki pobierana jest bardzo często kaucja.

Inne popularne maszyny i urządzenia budowlane

Cykliniarka bezpyłowa to na przykład koszt tygodniowy około 500 złotych + kaucja, która jest różna w zależności od firmy. Bruzdownica to zaś cena od 50 do 75 złotych za dobę (wiele firm wypożycza w promocyjnych cenach je na weekend i można znaleźć ofertę za 70-80 złotych na cały weekend). Gdy nie ma podłączenia jeszcze do prądu, a chcemy by prace były w toku (lub jest awaria) to konieczne będzie wypożyczenie agregatu prądotwórczego. Taki agregat to zazwyczaj koszt około 50 złotych za dobę + oczywiście koszty jego eksploatacji. Jeśli będzie potrzebny mocniejszy agregat niż 3,5 kW (np. około 6,5 kW) to koszt wzrośnie do koło 100 złotych za dobę. Agregat to również jedno z bardziej wartościowych urządzeń za które przyjdzie nam uiścić kaucję.

Najem na dobę czy na całą budowę?

To jest pytanie na które każdy musi odpowiedzieć sobie indywidualnie. Wiadomo, im dłuższy wynajem tym bardziej opłacalna stawka, jednak niektóre zadania da się wykonać w kilka dni lub tydzień i nie ma sensu np. wynajmować walca na całą budowę. Zaś w przypadku betoniarki czy rusztowań – najem na dłuższy czas może okazać się bardziej opłacalny niż codzienne przedłużanie umowy z wysoką ceną za dobę, kiedy wiemy, że sprzęty będą potrzebne co najmniej 3-4 tygodnie. Każda firma jest otwarta na negocjacje co do długości wypożyczenia sprzętu, więc zawsze warto podejść indywidualnie i przede wszystkim rozmawiać – ceny za dobę podane w cennikach oznaczają często krótki czas wynajmu.